Stanovisko k výstupu A Studie proveditelnosti DOL
K výstupu A. Prověření a posouzení alternativ dosažení cílů dopravní politiky Studie proveditelnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (dále jen „studie“) zaslaného nám dne 6. února 2018 Ministerstvem dopravy sdělujeme.
V úvodu konstatujeme, že byly zohledněny naše základní připomínky, týkající se zahrnutí dvou základních evropských vnitrozemských vodocestných dokumentů a to „Evropská dohoda o hlavních vnitrozemských vodních cestách mezinárodního významu (AGN)“ a „Seznam hlavních údajů a parametrů sítě vodních cest E „Modrá kniha““, do zapracování do studie. Význam těchto dokumentů je zejména v tom, že v obou je jednoznačně uvedeno chybějící spojení Dunaj-Odra-Labe v síti evropských vodních cest a i ta skutečnost, že pobřežní státy tohoto spojení, tj. Česko, Polsko, Rakousko a Slovensko jednoznačně uvádějí spojení Dunaj-Odra-Labe jako spojení chybějící.
Po prostudování připomínkovaného dokumentu můžeme překládaný výstup A studie hodnotit jako dokument, který v daných možnostech neustálého, někdy i nepochopitelného negativního tlaku resortu životního prostředí, přináší odborně zdůvodněný kladný názor na vodní koridor Dunaj-Odra-Labe s cílem jeho zahrnutí do Politiky územního rozvoje České republiky.
Přes výše uvedené máme k danému materiálu následující připomínky.
- Kapitolu 2.7 poslední odstavec na str.10 rozšířit o poslední sdělení polské strany uvedené na 4. Monitorovacím výboru dne 20.12.2017, týkající se zahájení rozhovorů s Evropskou komisí ohledně revize sítě TEN-T s cílem zahrnutí oderské vodní cesty do této sítě po roce 2023.
- Kapitola 3.4.2.1 4.odst. 1.2 odrážka. Prověřit zda opravdu nejsou dodrženy normové podjezdné výšky, které však oproti uváděné hodnotě 6,5 m, jsou podle současné právní normy (vyhláška č.222/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů) 5,25 m u rekonstruovaných mostních objektů a 7,0 m u nově stavěných mostních objektů. Tyto hodnoty jsou i v souladu s klasifikací evropských vodních cest E.
- Kapitola 6 - SWOT analýza DOL. Některé uváděné „hrozby“ se nám zdají až klamně nadnesené. Např.
- Uváděný naprostý zánik vodních toků v případě, že je prokázáno, že vodní koridor DOL žádnou vodu nespotřebuje a případný výpar je eliminován srážkovou činností, je vodohospodářsky irelevantní.
- Obdobně i uváděný nedostatek finančních prostředků na realizaci a provoz je poněkud nadnesený, neboť roční investice do vodní dopravy nikdy nebyly limitující.
- Konečně i vodní koridor je běžná liniová stavba, obdobně jako koridor pro vysokorychlostní železniční trať, či síť dálničních staveb.
- Kapitola 7.2.2 odst. Podle našich znalostí je šířka plavební komory na koridoru DOL uvažována v hodnotě 12,5 m.
- Kapitola 8 Závěry. Poslední odstavec, který vyjadřuje základní přesvědčení autorů doporučujeme zvýraznit.
- Poslední připomínka je formální a týká se uvádění jednotlivých dopravních oborů (modů). V textu studie se uvádí v jednotlivých různých i stejných souvislostech – železnice, silnice, voda, železniční doprava, silniční doprava, vnitrozemská plavba, vnitrozemská vodní doprava apod. a to zejména v tabulkovém textu. Doporučujeme:
- V případě, že se jedná o dopravní obor jednotně uvádět: železniční doprava, silniční doprava, vodní doprava-příp. přesněji vnitrozemská vodní doprava.
- V případě, že je jedná o dopravní infrastrukturu – cestu uvádět: železnice, silnice, vodní cesta.
Předkládá:
V Praze dne 19.2.2018
doc. Ing. Pavel Jurášek, CSc.
Zástupce ČPVS v MV Studie DOL.